Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Każdy może grać w bilard?
Każdy może grać w bilard?

Bilard to gra niezwykła. Jest dyscypliną sportową, której aspiracje sięgają nawet wejścia w skład prestiżowych sportów olimpijskich, ale przy tym jest też nieprawdopodobnie popularną rozrywką weekendową – często dla całych rodzin.
Ma bardzo wiele zalet. Poprzez swoją specyfikę zmusza do koncentracji, uruchamia wyobraźnię, uczy precyzji, ale także planowania i tworzenia strategii. Jest to gra dżentelmenów, która wymaga od uczestników zastosowania podczas rozgrywki odpowiedniego ubioru, a także poszanowania ustalonych zasad i etycznych zachowań.
Jej historia jest bardzo długa, niektóre wzmianki mówią nawet o grających w bilard już w czasach starożytnych, udokumentowane dowody wskazują jednak na Francję jako kolebkę tej popularnej dyscypliny.

Jak to się wszystko zaczęło?

W XIII w. we Francji, kiedy turnieje rycerskie, wytworne bale i polowania zaczęły powoli nudzić arystokratyczne rody, zaczęto poszukiwać alternatywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wtedy to pojawił się pomysł na zabawę, która odbywać się miała w rozległych ogrodach dworskich posiadłości. Zabawa polegała na uderzaniu kul za pomocą zakrzywionego kija i wbijaniu ich pomiędzy ustawione słupki. Gra zdobywała coraz większą popularność, ale często przerywana była w najmniej odpowiednich momentach przez kapryśną aurę. Uczestnicy, nie chcąc sobie psuć zabawy, zaczęli przenosić rywalizację do wnętrz pałaców i zamków, ale to nie rozwiązało wszystkich ich kłopotów. Wprawdzie problem z pogodą zniknął, ale pojawił się nowy – zniszczenia jakich dokonywały w majestatycznych wnętrzach rozpędzone kule. Zaniepokojony tym wszystkim francuski król Ludwik XI nakazał swojemu nadwornemu stolarzowi znaleźć właściwe rozwiązanie. W 1469r. powstał więc pierwszy stół bilardowy zabezpieczony bandami. Oczywiście kije zamieniono na proste, a z czasem wprowadzono też pewne modyfikacje w grze i tak na przykład blat stołu pokryto suknem, a kule zaczęto wyrabiać z kości słoniowej. W roku 1475 francuski arystokrata Jacques Tourne Bride otrzymał od króla pierwszą w historii licencję sali bilardowej.

 

Z Francji na cały świat.

Bilard bardzo szybko zaczął zdobywać coraz większą rzeszę zwolenników, a jego popularność rosła także poza granicami Francji. Gra przeniosła się na Wyspy Brytyjskie i do wielu krajów Europy, a kilkaset lat później wraz z napływem Anglików także do Ameryki.

Francja jest kolebką najstarszej odmiany gry – karambolu, W Anglii stworzono bardzo popularny do dziś snooker, a Amerykanie uważani są za twórców poola. W Rosji powstała natomiast trochę mniej popularna wersja zwana ruską piramidą.

Na początku XX w. dyscyplina zaliczyła prawdziwy rozkwit, pojawiły się nowe sale bilardowe niemalże na całym świecie, wprowadzono także nowy rodzaj bil. Obecnie ta popularna gra zrzesza wielu zwolenników. Powstają kluby i stowarzyszenia, organizuje się mecze, turnieje i mistrzostwa na wielu szczeblach, nie wyłączając mistrzostw świata.

 

Co jest potrzebne żeby zacząć grać?

Właściwie wystarczy stół, kij i w zależności od odmiany odpowiedni zestaw bil, czyli specjalnych kul służących do gry. Dzisiejsze najlepsze stoły składają się z wytrzymałej – najczęściej drewnianej konstrukcji oraz kamiennej płyty grającej. Płytę wykonuje się z łupku, jako, że ta skała doskonale nadaje się do polerowania, co pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię gry. Dla osób mniej wymagających dostępne są także stoły wykonane z płyty meblowej.

Bile, wykonuje się z tworzyw sztucznych, np. żywicy fenolowej, która jest materiałem na tyle twardym, że zapewnia dużą odporność na uderzenia, a jednocześnie daje możliwość nadawania bilom idealnie gładkiej powierzchni.

Kije służące do gry w bilard wykonywane są z różnych odmian drewna i różnią się od siebie w zależności od danej odmiany bilardu.

 

W Polsce gra w bilard jest równie popularna co na całym świecie. Bardzo dobre stoły produkuje w naszym kraju firma Fa-Bil, a pełną ofertę można obejrzeć na stronie www.fa-bil.pl. Oprócz tych trzech podstawowych elementów niezbędnych do rozpoczęcia gry, czyli stołów kijów i bil, Fa-Bil oferuje także całą gamę akcesoriów takich jak trójkąty do ustawiania pozycji startowej bil, podpórki dla kijów, kredy do smarowania kija, sukna, pokrowce, środki do konserwacji i wiele, wiele innych.