Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
Tanie korytka do odprowadzania wody - gdzie i w czym pomogą?
Tanie korytka do odprowadzania wody - gdzie i w czym pomogą?

Według popularnego powiedzenia, od przybytku głowa nie boli. A jednak nadmiar pewnych dóbr może się okazać nie lada kłopotem, z którym trzeba sobie sprawnie poradzić. Współczesne miasta i miejscowości, z licznymi terenami zabudowanymi i z utwardzonymi drogami, często borykają się z problemem nadmiaru deszczu. Gromadząca się woda deszczowa, która nie ma dokąd odpłynąć, może zagrozić fundamentom budynków, a także bardzo utrudnić poruszanie się wyznaczonymi trasami. Na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania, które może wdrożyć każdy właściciel posesji czy zarządca drogi.

Tanie korytka do odprowadzania wody – czyli jakie?

Lokalne powodzie i podtopienia mogą zdarzać się wszędzie – nie tylko w dorzeczach wielkich rzek, ale również tam, gdzie teren nie jest odpowiednio przygotowany na przyjęcie dużych opadów deszczu. Centra współczesnych miast nie są pod tym względem zbyt gościnne – ponieważ uderzając w poziom gruntu, deszczówka napotyka na nieprzepuszczalną warstwę asfaltu, betonu, płyt chodnikowych albo innych umocnień, które miały zwiększyć komfort ludzi. Żeby takim miejscom przywrócić pożądaną równowagę, należy zadbać o odpowiedni system kanalizacji deszczowej.

Podstawowymi elementami w systemach odprowadzania wody są korytka. Dla kropel deszczu staną się wyjściem awaryjnym z brukowanego impasu – oraz drogą do wyznaczonego miejsca, gdzie deszczówka nie będzie już kłopotliwym nadmiarem wilgoci. Korytka są wąskie i długie – umieszcza się je tuż pod powierzchnią gruntu – tak, by płynąca woda napotkała je na swojej drodze i bez problemu spłynęła w dół, przez żeliwną kratkę, przykrywającą kanał odprowadzający. Gdy tworzy się cały podziemny system kanalizacji, korytkom mogą towarzyszyć także studzienki, o kształtach zbliżonych do sześcianów. Dzięki nim taki korytarz może zakręcać, gdy to konieczne.

Tworzywo, używane do tworzenia takich korytek i studzienek, musi być odpowiednio wytrzymałe – ponieważ zdrenowany nimi teren nadal musi pełnić swoją rolę – chodnika, placu czy drogi dla pojazdów. A ponieważ te okoliczności mogą być różne, wszystkie elementy systemów odwodnień liniowych są konstruowane z różnych materiałów. Tam, gdzie występują największe obciążenia, w postaci masywnych pojazdów lub tłumów ludzi, najlepiej sprawdzą się odwodnienia stworzone z betonu lub polimerobetonu, dodatkowo wzmocnionego syntetyczną żywicą. Ale tam, gdzie z drogi sporadycznie korzystają standardowe pojazdy i kilka tych samych osób, czyli na przykład na terenie wokół domu jednorodzinnego, w zupełności wystarczą odwodnienia z tworzyw sztucznych. W tej ostatniej kategorii można znaleźć tanie korytka do odprowadzania wody. Na ich cenę znacząco wpływa ich materiał – ale gdy mowa o funkcjonalności, w niczym nie ustępują swoim cięższym kuzynkom.

Żeby znaleźć elementy do własnego systemu odwodnień liniowych, wystarczy znaleźć ofertę producenta takich części. W erze Internetu nie jest to ani trudne, ani czasochłonne zadanie. Poszczególne firmy chętnie korzystają z witryn internetowych, żeby dokładnie przedstawić swoje oferty – konkretne modele są tam szczegółowo opisane.