Lato z Asport.pl
Sprzęt sportowy, turystyczny, fitness Zarejestruj się˝
Reklama
Nils
Reklama
INSTRUKCJA OBSŁUGI

Jaskie są prawa i obowiązki rowerzysty?

Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego. Obliguje go to więc do odpowiedniego zachowania na drodze, które zostało szczegółowo przedstawione w Kodeksie Drogowym dla rowerzystów.

Warto znać ten dokument i stosować się do niego, jeżeli nie chcemy słono płacić za mandaty.

Obowiązki rowerzystów

Rowerzystom w dużej mierze ograniczono prawa do poruszania się po drogach publicznych. Można korzystać z nich wyłącznie w przypadku, gdy w pobliżu nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych. Poniżej 18 roku życia, każdy cyklista musi posiadać dokument uprawniający go do jazdy rowerem, tzw. Kartę rowerową. Dziecko poniżej 10 roku życia, nie może wsiąść na rower bez opieki osoby dorosłej, a do 7 roku życia, dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach rowerowych. Obowiązkiem cyklisty jest również czytelne informowanie o każdym skręcie, odpowiednie wyposażenie roweru: w żółte lub światło z przodu, światło odblaskowe z tyłu, sygnał ostrzegawczy oraz przynajmniej jeden sprawny hamulec. Musimy bezwzględnie pamiętać o tym, aby nie przejeżdżać po przejściu dla pieszych rowerem - zgodne z obowiązującym prawem jest jedynie przeprowadzanie pojazdu przez przysłowiową zebrę. W wielu miastach funkcjonują przejazdy dla rowerów. Kierujący pojazdem nie może również wjeżdżać na drogę szybkiego ruchu, co jest karane mandatem o wysokości 250 zł. Oczywiście, obowiązkiem rowerzysty jest również zachowanie absolutnej abstynencji alkoholowej przed wejściem na rower. Jazda pod wpływem alkoholu może skończyć się odebraniem prawa jazdy na samochód. Możliwe jest jednak prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwym.

Prawa rowerzysty

Cykliści mają także prawa - nie tylko same obowiązku. Warto je znać, gdyż czasem są niezwykle potrzebne, aby sprawnie przemieścić się po mieście. Jednym z praw jest pierwszeństwo rowerzysty przed samochodami skręcającymi na skrzyżowaniach -pierwszeństwo to dotyczy wyłącznie tych rowerzystów, którzy poruszają się po ścieżce rowerowej przecinających jezdnie. Jeżeli nie ma w pobliżu ścieżki rowerowej, i cyklista musi poruszać się po tym samym pasie ruchu co samochody, może on wyprzedzać je z prawej strony. W kodeksie czytamy: "Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony". W tej sytuacji szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy - stojąc w korku nie mogą trzymać się zbyt blisko prawej strony - nie zachowanie odpowiedniej, bezpiecznej odległości od rowerzysty lub utrudnianie mu przejazdu po stronie prawej, grozi mandatem do 300 złotych. Kolejne prawo dotyczy jazdy po chodnikach. W ostatnim czasie prawo to zostało znacznie ograniczone, ale nie wyeliminowane. Chodnikiem mogą poruszać się rowerzyści jeżdżący z dzieckiem poniżej 10 lat, rowerzyści, którzy jadą po drodze z dopuszczalną prędkością przekraczającą 50 km/h (pod warunkiem, że chodnik ma min. 2 metry szerokości), a także w sytuacji, kiedy występują niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mgła oraz utrudnienia widoczności. Ponadto, rowerzyści mogą również jechać obok siebie, jeżeli nasilenie na drodze nie jest duże.

Bardzo dużym problemem na drogach jest jeszcze dość niska tolerancja kierujących pojazdami w stosunku do rowerzystów. Niestety, muszą oni przyzwyczaić się do tego, że posiadaczy rowerów, z różnych przyczyn, jest coraz więcej, a droga jest dla wszystkich kierujących pojazdami. Choć w naszym kraju powstało w ostatnich latach wiele ścieżek rowerowych, ich ilość jest nadal niewystarczająca.

PARTNERZY