Jak utrzymać ciepło w trakcie uprawiania sportów zimowych?
Twoje ciało jest przeznaczone do spalania żywności dla pozyskania energii i wytwarzania ciepła od wewnątrz. Tak więc, nie zapomnij o tym, by wyruszając na stok porządnie zjeść! A czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twoje stopy i dłonie marzną jako pierwsze?! Twój organizm traci ciepło na kilka sposobów - przez promieniowanie, konwekcję, przewodzenie, oddychanie i parowanie.
-
Promieniowanie: tak jak piec promieniuje swoje ciepło do pomieszczenia, twoje ciało promieniuje ciepło do powietrza. Im więcej izolacji ciała- tym strata ciepła jest mniejsza.
-
Konwekcja porusza powietrze. Wiatr wieje przez twój sweter lub kurtkę i tak ciepło jest tracone przez konwekcję. Wiatroszczelne warstwy zewnętrzne mogą pomóc Ci zapobiec utracie ciepła.
-
Jeśli trzymasz zimne kije narciarskie bez rękawic lub też siedzisz na lodowatej ławce – ma wtedy miejsce utrata ciepła przez przewodzenie.
-
Parowanie jest to bardzo efektywny proces chłodzenia.
6 porad dotyczących utrzymania ciepła w trakcie uprawiania sportów zimowych:
-
Przed wyruszeniem na zewnątrz musisz sprawdzić warunki pogodowe. Uważaj na lokalną prognozę pogody, sprawdzaj najlepiej o tydzień, aby ułatwić sobie przygotowanie się do niej - z wyprzedzeniem.
-
Ubierz się odpowiednio. Jeśli masz zamiar aktywnie trenować w bardzo niskich temperaturach, ubieraj tak wiele warstw ciepłych ubrań, jak to możliwe. Jeśli jest lekko zimnie to staraj się ubrać w kilka warstw i zapakować dodatkowy płaszcz lub sweter w przypadku, gdyby temperatura spada.
-
Bądź przygotowany na sport w każdych warunkach. Miej poncho lub ciepłą kurtkę z sobą. Nie chcesz przecież zdawać się na łaskę losu, gdy warunki pogodowe staną się ekstremalne.
-
Koniecznie trzeba nosić wodoodporne buty i buty z dobrą przyczepnością – zanim dotrzesz na miejsce docelowe i założysz obuwie sportowe. Jeśli twoje stopy będą zimne i mokre, to nie będzie miało znaczenia, jak dobrze reszta ciała jest ubrana. Nadal będziesz nieszczęśliwy – w zimnie.
-
Koniecznie ubierz rękawice i długie grube skarpetki. W ten sposób będziesz odpowiednio chronić swoje dłonie i stopy, które są najtrudniejsze do ogrzania – gdyż do nich na samym końcu dociera krew. Spróbuj założyć cieńsze rękawice pod cięższe rękawice zimowe dla pozyskania dodatkowego ciepła.
-
Weź ze sobą trochę ciepłego jedzenia. Czasami wszystko, czego potrzebujesz w chłodnych warunkach to gorące jedzenie lub napój. Miej ze sobą termos z gorącym napojem, zupą lub makaronem. Ciepłe jedzenie i picie ogrzeje Cię wewnątrz.
To warto znać:
Oznaki i objawy hipotermii: dreszcze, płytki oddech, zmęczenie, niewyraźna mowę, utrata koordynacji, słaby puls, utrata przytomności (w ciężkich przypadkach).
Co zrobić w przypadku wystąpienia hipotermii? Usunąć mokre ubranie, chronić taką oso0bę przed wiatrem, przenieść do ciepłego schronienia, tak szybko jak to możliwe, ogrzać osobę dodatkową odzieżą, zmierzyć temperaturę danej osoby, podawać ciepłe płyny (unikać alkoholu i kofeiny).
Adidas
Alilife
Aqua-Move
Aqua-Speed
Aquatic
Arbor
Arctica
Athena
Atsko
Axer
Bellelli
Beurer
BH Fitness
Black Diamond
Body Sculpture
Brenda
Canyon
Climbing Technology
Deuter
Dragon Sports
EverMore
Finnlo
Fischer
Fizan
Forty-Four
Grabber
gWinner
Hannah
HMS
Holux
Horizon Fitness
Hot Wheels
Kamai
Kettler
KingCamp
LifeFitness
Lifesystems
Lifeventure
Meteor
Move
Oregon Scientific
Pajak
Powerslide
Primus
Rikaline
Rock Pillars
Rollerblade
Rollies